Viete ako vznikla legendárna "embéčka"?

ŠKODA 1000MB

Šesťdesiate roky minulého storočia, boli práve uprostred modernizácie spoločnosti a v našich mestách vyrastali tie „čarovné“ panelové sídliská, v ktorých mnohí z nás strávili svoje detstvo. Rozvoj prebiehal vo všetkých oblastiach, a aj v posledných zabudnutých uličkách, už zhasli plynové lampy a nahradili ich moderné žiarovky.

Jedinou nesplnenou úlohou bolo, že pracujúca trieda stále nemala ľudové auto, ktoré by si mohol dovoliť každý. Imperialistický západ predsa musel vidieť, ako dobre sa v našom socializme máme. A tak sa v novej továrni v Mladej Boleslavi, začal vyrábať model Škoda 1000 MB. Skratka MB odkazovala na pôvod vzniku auta a čoskoro zľudovelo v širokej verejnosti označenie „embéčka“.

Motor vzadu a zadný náhon bola jediná možnosť, pretože vývojári mali dve neľahké podmienky. Prvá bola, aby auto bolo čo najlacnejšie a druhá, aby bolo kompletne vyrobené v Československu, bez dovozu akýchkoľvek súčiastok zo zahraničia. Napriek týmto obmedzeniam odviedli konštruktéri kus dobrej práce a navrhli spoľahlivé autá, ktoré zvládli neuveriteľné podmienky. Veď boli testované v púštnych podmienkach, jazdili v najväčších mrazoch moskovskými ulicami a vyskúšali si aj východonemecké diaľnice.

Zaujímavosťou je, že existovali pokusy s verziou kombi, ale z dôvodu umiestnenia motora vzadu, bolo potrebné ho nakloniť a tým vznikli problémy s mazaním, takže sa do sériovej výroby nikdy nedostali.

Auto malo v porovnaní s Octáviou už štvoro dverí, čo bola prevratná a všeobecne dobre prijímaná novinka. Pôvodný názov mal byť Favorit, ale toto označenie si ešte nejaký čas počkalo na svoju chvíľu. Napriek tomu, že to bolo ľudové auto, aj tak sa bežná rodina musela uskromniť a žiť z jedného platu viac ako dva roky.

Napriek dobe a rôznym obmedzeniam bolo obdivuhodné, že sa dokázalo vyrobiť auto, ktoré zaujme svojím dizajnom aj na dnešných cestách.

Na fotenie nám poslúžil model od firmy Abrex v mierke 1:43.

Text: Rado Vrška
Foto: Peter Kniez

skoda_1000_9jpg

skoda_1000_8jpg

skoda_1000_7jpg

skoda_1000_6jpg

skoda_1000_4jpg


skoda_1000_3jpg

skoda_1000_1jpg