Pohodlný a bezpečný ako vlastný domov. ŠKODA Superb 1934.

SUPERB 1934

Tridsiate roky minulého storočia boli ako z verneovky a to nielen módou, ale aj vynálezmi, ktoré sa postupne začali využívať a tešili sa obľube. Písací stroj síce vymysleli dávnejšie, ale do úradov sa vo väčšom dostával práve v tomto období. Gramofón si tiež úspešne nachádzal miesto v domácnostiach bohatšej vrstvy, najmä továrnikov a úradníkov. Práve toto bola klientela, ktorá potrebovala reprezentovať svoju životnú úroveň aj vonku na ulici a preto siahali po aute, ktoré bolo dostatočne luxusné a ojedinelé, akým bola práve Škoda Superb.

Zaujímavosťou bolo, že aj napriek pomalosti a decentnosti doby, si škodovka v tých rokoch dovolila to, čo v dnešnej dobe máloktorá automobilka – v krátkom čase dala do predaja hneď tri nové modely – Popular, Rapid a už spomínaný Superb. Určite aj vďaka takémuto ťahu, sa Škoda stala jednou z uznávaných automobiliek v Európe, dokonca udávala smer v oblasti techniky a dizajnu tých rokov.

Vráťme sa ale k modelu Superb, ktorý mal moderný druh podvozku a nezávislé zavesenie kolies, šesťvalcový motor a niektoré neskoršie modely mali dokonca osemvalec, čo boli naozaj moderné výdobytky tej doby a automobilka si to náležite uvedomovala. Vtedy síce ešte neexistovali PR agentúry, ale dobový slogan znel: „Pohodlný a bezpečný ako vlastný domov, rýchlejší, než aby bolo možné jeho rýchlosť využiť.“ Uznajte sami, že za takéto odvážne slová by sa dnes nemusel hanbiť žiadny marketingový guru.


Na fotenie nám poslúžil model od firmy Abrex v mierke 1:43.

Text: Rado Vrška
Foto: Peter Kniez

skoda_superb_01jpg

skoda_superb_02jpg

skoda_superb_04jpg

skoda_superb_03jpg