Návrat do starých čias vo veľkom štýle. ŠKODA Felícia.

ŠKODA FELICIA 1963

Napriek tomu, že je momentálne retro štýl populárny, bol návrat do minulosti vždy v určitom smere obľúbený. Nemusíte byť práve hipster, aby ste ocenili krásu starých čias. A často je to nielen o záľube v starých veciach, ale aj v odmietaní hodnôt modernej doby a rýchlosti konzumného života. Nechcete sa neustále naháňať za novinkami a technologickými výdobytkami, preto radi nakupujete napríklad v bazároch a antikvariátoch veci, ktoré majú svoju históriu a dušu. Veci, ktoré keby vedeli rozprávať, prezradili by nejednu zaujímavú udalosť. A to isté platí aj o autách, ktoré sa už dnes radia do kategórie veterán, aj keď to je len všeobecné označenie a ľudia, ktorí sa tejto oblasti venujú dlhodobo, rozoznávajú viacero podkategórií.

Pre tých, čo sa túžia vrátiť do časov minulých a chcú to urobiť vo veľkom štýle, pre nich je Škoda Felicia tou najlepšou voľbou. Jediný kabriolet, ktorý vo svojej histórii automobilka vyrábala, má dodnes čím zaujať a nemusí sa hanbiť ani v porovnaní so svetovou konkurenciou. Je zaujímavé, že sa kabriolet – symbol slobody, vôbec vyrábal v dobe normalizácie, keď sa všemožne zabraňovalo prieniku kapitalizmu do šťastnej socialistickej spoločnosti. Stále to však ešte nebolo ľudové auto, ktoré by sa predávalo vo veľkom. Také prišlo až o pár rokov neskôr v podobe modelu Škoda 1000MB.

Veľký volant vo farbe bielej kávy priam láka nasadnúť do koženkového čalúnenia sedačiek a po naštartovaní motora, vám už nič nebráni vyraziť na letné cesty. Vo vonkajších chrómovaných spätných zrkadielkach, ktoré boli mimochodom ako zvláštna výbava, môžete sledovať ako za vami miznú starosti všedného dňa a vás napĺňa radosť z jazdy.

Na fotenie nám poslúžil model od firmy Abrex v mierke 1:43.

Text: Rado Vrška
Foto: Peter Kniez

skoda_felicia_01jpg

skoda_felicia_04jpg

skoda_felicia_05jpg

skoda_felicia_03jpg